Wakacje w Polsce

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1  2  [3]  4  5  ... 23  Następna >

Kąpielisko Sopot

25 May 2012r.

SOPOT. Duże kcpielisko morskie, siedziba władz administracyjnych , wojewódzkich i grodzkich. Leży w odległości 9 km od Gdyni i 12 km od Gdańska. Razem z Gdynią i Gdańskiem tworzy zespół trzech miast, które wzajemnie się uzupełniają i łączą w jedną harmonijną całość, stanowiąc dzielnicę mieszkaniową dla wielu pracowników zatrudnionych zwłaszcza w Gdańsku. Jest to jeden ogromny park, którego położenie między dwoma portami wyznacza mu z góry ważną rolę, jaką ma odegrać w tej części wybrzeża — rolę zdrowotną i wypoczynkową dla ludzi, pracy. Komunikacja. Pomiędzy Gdańskiem i Gdynią utrzymana jest doskonała komunikacja


Kąpielisko morskie Orłowo

25 May 2012r.

ORŁOWO. Kąpielisko morskie i przedmieście Gdyni położone na zboczach Kępy Radłowskiej nad samym morzem u stóp wspaniałego lasu. Nazwa Orłowo nie pochodzi od orłów, lecz jest przetłumaczona z niemieckiej Adlershorst, a ta znów pochodzi od rodziny Adlerów. Miejscowość jest włączona do obszaru Gdyni. Dzięki doskonałej komunikacji trolejbusem z Gdynią i Gdańskiem oraz kolejowej, Orłowo stało się rodzajem parku dla obu tych miejscowości. Plaża piaszczysta,


Kuźnica

02 December 2011r.

Zapisany rodowód drugiej wsi Półwyspu Helskiego sięga 1663 roku, kiedy to w Kuźnicy stał już jeden dom. Właśnie koło Kuźnicy półwysep zwęża się maksymalnie i jest szczególnie zagrożony przez sztormy. Tutaj też, na wschód od wioski, znajdowała się mniejsza z warowni morskich wzniesionych na polecenie króla Władysława IV — Kazimierzowo, ale i po niej, podobnie jak po Władysławowie, nie pozostało nic.


Chałupy

02 December 2011r.

Pierwszą wioską na Półwyspie Helskim, odległą o około 7 kilometrów od Władysławowa, są Chałupy. Wieś ta powstała nie opodal władysławowskiej twierdzy, która ponoć była budowlą potężną, o długości 300 i szerokości 150 metrów, bronioną przez fosy, dębową palisadę, bastiony i silną artylerię. Chałupy, o których w dokumentach mowa po raz pierwszy w 1678 roku, przy okazji przekazania przez Gdańsk starostwa puckiego Koronie Polskiej, usadowiły się w oddaleniu około 2 kilometrów na zachód od twierdzy, z której do naszych czasów nie przetrwały niestety żadne ślady.


Władysławowo

02 December 2011r.

Władysławowo powstałe u nasady Półwyspu Helskiego z połączenia rybackiej wioski Wielka Wieś, kąpieliska Hallerowo i portu rybackiego, sięga rodowodem zaledwie końca lat trzydziestych. Najstarszą jego częścią jest obszar dawnej wioski, której pierwszy zapis nazwy, w brzmieniu Vela Ves, pochodzi z 1284 roku. Znacznie dawniejsza jest prehistoria osadnictwa na tym terenie, o czym świadczy cmentarzysko grobów skrzynkowych odkryte tu w ubiegłym stuleciu, datowane przez archeologów na lata 650-400 p.n.e.


Przeszłość I Teraźniejszość

02 December 2011r.

Przeszłość I Teraźniejszość Najdawniejsze ślady człowieka na Półwyspie Helskim pochodzą z wczesnej epoki żelaza, to jest lat 650-400 p.n.e. Z dawien dawna głównym zajęciem zamieszkujących tu ludzi było rzemiosło rybackie. Wzmianki o maszoperiach kaszubskich rybaków, to jest rybackich prototypach spółdzielni, sięgają XV wieku. Warto o nich coś więcej powiedzieć.


Między Wielkim A Małym Morzem

02 December 2011r.

Między Wielkim A Małym Morzem Przyjrzyj się Kaszubom na mapie; tam u góry, gdzie kraj do Bałtyku dochodzi, wysuwa się jakby z ramienia ręka 6 mil długa, kładzie się na morze, jakby tę część Kaszub w posiadanie biorąc powiedziała: i to morze jeszcze do Kaszub należy. Ta ręka piaszczysta to półwysep helski, to są owe Rybaki — pisał niespełna wiek temu o Mierzei Helskiej Hieronim Gołębiewski, autor Obrazków rybackich opublikowanych po raz pierwszy w 1883 roku.


Strona 3 z 23, < Poprzednia  1  2  [3]  4  5  ... 23  Następna >