Wakacje w Polsce

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  Następna >

Mielno - przyroda

28 October 2011r.

Szata roślinna i świat zwierzęcy Lasy stanowią nieco ponad 20% powierzchni Mielna. Przeważają sosny zarówno w postaci krzewów jak i drzew. Jest nieco dębów szypułkowych i brzóz oraz jałowców, leszczyn i wierzb. W podszyciu lasu do najczęściej spotykanych krzewów i roślin należą — paprocie, skrzypy, maliny, kosaćce i czeremchy. Lasy rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie morza ze względu na ich znaczenie wiatrochronne, podlegają ochronie prawnej. Sosny niezależnie od wieku, nie przekraczają na ogół 15 m wysokości. Są z reguły wyraźnie pochylone w kierunku lądu. Korony mają często rozwinięte jednostronnie "sztandarowo" wskutek silnych i często wiejących wiatrów. Wydmy porastają tak zwane pionierskie gatunki roślin, które przyczyniają się do zatrzymywania wędrownego piasku. Należą do nich trawy: piaskownica zwyczajna, wydmuchrzyca, honkenia piaskowa, rukwiel nadmorska, lepiężnik kutnerowaty, bylica polna, turzyca piaskowa oraz kilka innych, niektóre owłosione i pokryte woskiem, odporne na wiatr i szarpanie. Na ustalonych nielotnych już piaskach, wskutek rozkładu roślin powstaje próchnica, która nadaje wydmie barwę szarą, skąd nazwa wydmy. Roślinność wiąże piasek swym systemem korzeniowym, uniemożliwiając jego porywanie przez wiatr, który w ten sposób tworzy wydmy. W utrwalaniu nowo tworzącej się warstwy gleby biorą udział także: przelot pospolity, kocanka piaskowa, szczotlicha siwa oraz liczne gatunki mchów i porostów. Wydmy wymagają opieki, gdyż ich warstwa glebowa jest bardzo delikatnym podłożem, które łatwo ulega zniszczeniu. Niestety, mimo wyraźnych zakazów, wcale nierzadko wczasowicze chodzą po wydmach, skracając sobie dojście na plażę, opalają się na nich i śmiecą. Na terenie Mielna spotyka się również rośliny prawnie chronione, do których należą: mikołajek nadmorski, wiciokrzew pomorski, kruszczyk rdzawoczerwony i błotny, listera jajowata i sercowata, tajęża jednostronna oraz rośliny chronione częściowo; turzyca piaskowa i paprotka zwyczajna.


Osobliwości przyrodnicze

28 October 2011r.

Osobliwości przyrodnicze Wiązy szypułkowe w Mielnie — przy ul. 1 Maja, między budynkiem poczty, a DW "Dar Pomorza" znajdują się dwa dorodne wiązy szypułkowe, chronione pomniki przyrody. Wiąz znany jest w Polsce w trzech odmianach: pospolity, górski — czyli brzost i szypułkowy. Okazy w Mielnie sięgają 18 m wysokości, odznaczają się liśćmi o długości do 1 5 cm, są w wieku ponad 250 lat i mają w obwodzie do blisko 2,5 m. Wiązy stosowano niegdyś do obsadzania dróg i ulic oraz jako drzewa parkowe. Obecnie z uwagi na groźną chorobę tych drzew — grafiozę, jest ich coraz mniej.


Klimat w Mielnie

28 October 2011r.

Jednym z ważnych elementów decydujących o przyjazdach wypoczynkowych do Mielna, jest wyjątkowo korzystny dla organizmu człowieka klimat. Cechują go niespotykane w głębi lądu walory, które są wynikiem działania morza. Zasięg oddziaływania powietrza morskiego jest nieduży i zależy od cyrkulacji atmosfery. Największe stężenie aerosolu występuje w pasie do 500 m od linii brzegowej. Pojęciem aerosolu określa się występowanie w powietrzu cząsteczek gazowych, płynnych i stałych. Aerosol powstaje w wyniku uwalniania się cząsteczek chlorków, jodu, ozonu i innych składników wody morskiej podczas uderzania fal o ląd, lub w procesie parowania wody. Aerosol morski wykazuje lecznicze właściwości, szczególnie w terapii schorzeń górnych dróg oddechowych. Najbardziej korzystnym okresem dla naturalnej inhalacji, ze względu na dużą zawartość aerosolu morskiego, jest okres letni.


historia Mielna

26 October 2011r.

W Księstwie Zachodniopomorskim Badania i znaleziska w okolicach Mielna dowodzą, że pierwsze ślady osadnictwa człowieka na tych terenach pochodzą sprzed około 2500 lat p.n.e. Z tego okresu, a więc z młodszej epoki kamienia, znaleziono w Mielenku i Łazach siekierki kamienne i narzędzia z rogu. W Mielenku odkryto również cmentarzysko pochodzące z epoki kultury łużyckiej, a właściwie jej odłamu tak zwanej grupy wschodniopomorskiej, czyli kaszubskiej, datowane na około 1700 lat p.n.e. W zachodniej części Mielna, pomiędzy nadmorskim laskiem, a ulicą Kościelną, na podmokłych łąkach znajdują się ślady grodziska słowiańskiego, w postaci niewielkich stożków, otoczonych fosami. Było to prawdopodobnie jedno z największych grodzisk w północnej Polsce, a istniało na przełomie IX i X wieku.


do zwiedzania w Mielnie

25 October 2011r.

Grodziska słowiańskie — pierwsze znajduje się na wilgotnej łące, pod lasem, idąc drogą polną od ul. Kościelnej do ośrodka wypoczynkowego PGR. Jest to stożek ziemny otoczony fosą. Drugie istnieje na łące, nieco dalej w kierunku zachodnim, w stronę Mielenka. Według badań archeologicznych, pochodzą z IX lub X wieku, zamieszkane były przez pomorską ludność słowiańską. Kościół gotycki z XV wieku — znajduje się przy ul. Kościelnej 11, około 1 km na zachód od centrum Mielna. Stoi na niewielkim wzniesieniu, wokół którego są ślady fos. Niegdyś prawdopodobnie, poza funkcją sakralną, miał również znaczenie obronne, a jeszcze wcześniej samo wzgórze było przypuszczalnie pogańskim miejscem kultowym. Wskazują na to znalezione w pobliżu kościoła urny z popiołami. Kościół pochodzi z XV wieku, wieża z XVI, przebudowywany był kilkakrotnie, ostatnio w 1856 roku. Zachował gotycki styl. Jest murowany z cegły i kamienia polnego, orientowany jednonawowy, na rzucie prostokąta, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, oszkarpowany.


Mielenko - okolice Mielna

24 October 2011r.

Okolice Mielna Przez Mielno i Unieście przebiega pieszy szlak turystyczny "Błękitny", zwany również "Koszalińskim Szlakiem Nadmorskim". Wiedzie on na terenie województwa koszalińskiego od Rusinowa na wschodnim krańcu przez Darłowo, Dąbki, Dąbko-wice, Łazy, Unieście, Mielno, Chłopy, Sarbinowo, Gąski, Ustronie Morskie, Bagicz, Kołobrzeg, Grzybowo do Dźwirzyna na zachodnim krańcu województwa. Na zachód od Mielna leżą kolejno, między innymi następujące miejscowości atrakcyjne turystycznie: Mielenko, Chłopy, Łękno, Sarbinowo i Gąski. Na wschód od Mielna warto zwiedzić Łazy i Osieki. W kierunku południowym natomiast znajdują się — Strzeżenice, Mścice i Koszalin. Wycieczki na zachód od Mielna


Chłopy

21 October 2011r.

Chłopy Wieś rybacka i rolnicza położona 6 km na zachód od Mielna, nad brzegiem Bałtyku. Posiada czystą plażę i wysokie, utrwalone wydmy. Od Mielna i Sarbinowa oddzielają ją nadmorskie lasy. Ma latem charakter letniskowy. Znajdują się tu liczne ośrodki wypoczynkowe zakładów pracy oraz domy wczasowe FWP. Są również organizowane wczasy w kwaterach prywatnych. Administracyjnie należy do gminy Mielno. W czasie poszukiwań ropy naftowej, pod Chłopami dowiercono się gorącej solanki. Na razie źródła jej nie są eksploatowane. W przyszłości, być może w Chłopach powstanie uzdrowisko.


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >