Wakacje w Polsce

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  4  5  [6]  7  8  ... 23  Następna >

Pojezierze Kaszubskie

17 listopad 2011r.

Pojezierze Kaszubskie OKOLICE ŻUKOWA BOROWO. Wieś letniskowa. Nad pobliskim Jez. Karlików skim (31 ha) camping typu C-I oraz kiosk. Kwatery pry watne, sklep. PKS. DZIERŻĄŻNO. Duża wieś letniskowa wśród lasów oraz jezior: Dzierżążna (22 ha) i Mezowskiego. Sanatorium młodzieżowe, ośrodek kolonijny, kwatery prywatne, sklepy, poczta. PKS, PKP.


Pobrzeże Słowińskie

17 listopad 2011r.

Pobrzeże Słowińskie BIAŁOGARDA. Wieś nad rz. Lędzichowską Strugą, stanowiąca w XIII w. stolicę samodzielnego księstwa. Zwiedzanie: grodzisko, kanał doprowadzający wodę do dawnego młyna, piękna panorama okolicy. Sklep. PKS, PKP Lędzi-chowo (2 km). CHARBROWO. Wieś wzmiankowana w 1286 r., mająca szereg obiektów godnych zwiedzania. Są to: dworek z XVII— —XIX w., barokowy kościół z 1669 r., polskie nagrobki na cmentarzu z XIX w., dąb liczący ok. 600 lat. Sklepy, poczta. PKS, PKP Wrzeście (3 km). GARDNA WLKP. Wieś letniskowa -nad jez. Gardno (pow. 25 km2), wzmiankowana w 1282 r. Zwiedzanie: kościół gotycki i budynki ryglowe. SW PTTK, DW PTTK, kwatery prywatne, gospoda, sklepy, poczta, plaża, przystań PKS. GŁÓWCZYCE. Duża wieś wzmiankowana w 1252 r., jeden z punktów wyjściowych na zwiedzanie Słowińskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie: domy ryglowe i kuźnia z XIX w., dwór z poł. XIX w. Mimo usilnej germanizacji aż do 1886 r. wygłaszane były tu kazania w narzeczu słowińskim. Gospoda, sklep, poczta, dom kultury. PKS. KLUKI. Wieś słowińska na płd. zach. krańcu jez. Łebsko, która dzielnie walczyła o zachowanie polskości. Zwiedzanie: muzeum skansenowskie, budynki o konstrukcji ryglowej, słowińskie nagrobki na miejscowym cmentarzu. PKS. ŁĄCKA GÓRA. Najwyższe wzniesienie (42 m n.p.m.) na Mierzei Łebskiej, punkt widokowy. Dojazd łodzią z Łeby lub dojście piesze (ok. 10 km).


Mierzeja Helska

17 listopad 2011r.

Mierzeja Helska CHAŁUPY. Wieś rybacka i letniskowa. W 1836 r. w pobliżu wzgórza wydmowego Ortiis (13 m n.p.m.) utopiono kobietę o nazwisku Ceynowa, posądzoną o czary. Kwatery prywatne, plaże, (pole namiotowe, sklepy. PKS i PKP. HEL. Miasto (2800 mieszk.), port rybacki i letnisko. Wzmiankowane i prawa miejskie w 1128 r. W czasie zaborów miasto spadło do rzędu wioski. Ponowny rozwój po powrocie do Polski w 1920 r., a szczególny rozkwit po wyzwoleniu w 1945 r. W 1939 r. półwysep bronił się najdłużej, bo do 2 października, a w 1945 r. Armia Radziecka wzięła tu do niewoli ok. 100 000 hitlerowców. Zwiedzanie: Muzeum Rybackie, latarnia morska (4 miliony świec, widoczność — 60 km), port rybacki, domki ryglowe z XVII—XVIII w.


Równina Białogardzianka

16 lipiec 2013r.

Równina Białogardzianka -żurawie , Wyspa Chrząszcze wską - Głaz Królewski na głównie dla celów przeciwpożarowych. Konstrukcja żelbetowa (wys. 48 m) w kształcie walca, ma wewnętrzne stalowe schody o 216 stopniach. Turystom udostępniono taras widokowy (wys. 41 m) z panoramą Pojezierza Drawskiego. Wzgórza Bukowe Teren w okolicy Szczecina, na brzegu Odry,


Pojezierza Zachodnio-Pomorskie

16 lipiec 2013r.

Pojezierza Cieśnina między Wyspą Wolin a wyspami Uznam i Karsibór (dł. 16 km, szer. 100-1000 m), łącząca Zalew Szczeciński z Bałtykiem (uchodzi do Zatoki Pomorskiej w Świnoujściu), Część systemu wodnego estuarium Odry. Jej korytem odpływa 75% wód Zalewu. Od strony Zalewu (Jez. Wicko Wielkie)


Zalew Szczeciński

16 lipiec 2013r.

Zalew Szczeciński Zatoka w południowej części Bałtyku, część estuarium Odry oraz Wkry i Piany (pow. z cieśninami 912 km2, bez cieśnin 687 km2, 50% leży na terytorium Polski, średnia głęb. 4 m). Od Patoki Pomorskiej oddzielają go wyspy Uznam Wolin, z morzem łączy się cieśninami: Pianą, Świną i Dziwną. Umowną południową granicą akwenu jest Wyspa Chelminek. Zalew jest największym zbiornikiem wodnym w kraju,


Zatoki morskie

16 lipiec 2013r.

Zatoki morskie Pomorska Zatoka u wybrzeży Polski i Niemiec. Wyspa Rugia ogranicza ją na zachodzie. Zalew Szczeciński leży na południe od zatoki i połączony jest z nią cieśninami (Świna, Dziwna), które rozdzielają wyspy Uznam i Wolin. Głębokości nie przekracza 15 m, na Ławicy Odrzanej do 9 m. Wybrzeża zatoki są zalesione. Na wschód od Międzyzdrojów wznosi się pas stromych wydm.


Strona 6 z 23, < Poprzednia  1 ...  4  5  [6]  7  8  ... 23  Następna >